Bu blogta yazdığım 3. Leuchtturm1917 incelemesi olacak, güzel ürün çünkü ne diyeyim. Gerçi artık kendim defter yapmayı becerebildiğim iç...

Platinium Plaisir & J.Herbin Bleu Azur & Leuchtturm1917 Jotbook Inceleme

Ağustos 27, 2016 Teknofil 4 Comments


Bu blogta yazdığım 3. Leuchtturm1917 incelemesi olacak, güzel ürün çünkü ne diyeyim. Gerçi artık kendim defter yapmayı becerebildiğim için artık hiç bir defter ihtiyacıma cevap vermiyor gibi gelmeye başladı. Çünkü kağıdı uysa kapağı uymuyor mesela, ikisi de uysa fiyatı uymuyor gibi. Neyse sizde Bookbinding yapın derim. İyidir. Yaşlı teyzelerin televizyon karşısında örgü örmekten ne kadar zevk aldığını öğretiyor insana. :)Elemanımız Plaisir'i geçen gittiğim İstanbul Buluşması'nda Sirkeci Yeni Zaman Kırtasiye'den aldığım kalemdir kendileri.
Metal (Alüminyum) Gövdeli, Metalik görünümlü ama plastik olan üzerinde "plaisir" yazılı bilezik bulunur kapağında. Klipsinin ortasında kalemin rengine göre bir şerit bulunur ve gömlek cebinde aşırı hava katar bu küçük hileyle.

Grip (tutma yeri) kısmı şeffaf sectionlıdır. bu sebeple benim kalemim örneğinde olduğu gibi kalemin kendi rengi tonları dışında mürekkep koyduğunuzda buradan "Ben aslında açık maviyim yeşil değilim!" diye bağırır. Her ne kadar dağıtılıp toplanması kolay bir kalem olsa da bu şeffaf parçanın içindeki mürekkebi temizlemek uğraştırıcıdır.

Kalemden sonra sıra mürekkepte J. Herbin markası özel serilerine verilen isimden anlaşılacağı üzere 1670'de Fransa/Paris'te kurulmuş bir yazı işleri firması. Mürekkep, Dolma kalem, divit vesair ürünleri ile meşhur. 1670 serisinde Stormy Grey yada Emeraude de Chivor gibi yaldızlı mürekkepleri bizim dolma kalem severler için peşinden koşulası mürekkeplerdir.

Bleu Azur, Mavi Gökyüzü yada Azur mavisi olarak çevirilebilir. Çünkü bu iki kelime aslında eş anlamlı. Açık bir tonda yazıyor. Islaklığı, bir japon kalemi olan plaisir'de sorun çıkarmadığına göre çoğu kaleme uygundur o zaman diyebilme genellemesini bize sunuyor. 
(uzun cümlelerimi okumaktan yorulmadınız umarım. :))
Bold yada Kesik uçlu kaleminize koyup Highlighter olarakta kullanabilirsiniz pekala.

Leuchtturm'u bilirsiniz tüm defterlerinin içinden etiketlemek için bir yapıştırma kartelası çıkar içinden. Girişinde index sayfası vardır tüm sayfaları numaralıdır. Son sayfaları perforjelidir. Ve, yukardaki fotoya da bakacak olursanız ciltlemesi bu kadar ince bir defterde bile muazzam olduğuınu görebilirsiniz. Sadece jotbook versiyonunda iç cep yok arka kapakta ve lastik yok haliyle...

Daha detaylı Leuchtturm1917 incelemeleri için diğer incelemelerime de buradan bakınız.
Üçü birleşince ortaya çıkan manzara. Kuruma süresi falan güzel ben beğendim açıkçası. Bu arada bir de Fiyat Chartı koyayım şuraya.

Leuchtturm1917 Jotbook
 Yılın başında D&R'dan %50 indirimle 7 TL ye almıştım şu an 27 TL deniyor.
J Herbin Bleu Azur 30 ml
İstanbul Güven Sanattan aldım. 25 civarı
Platinum Plaisir
Dediğim gibi yeni zamandan 40 tl ye aldım. Dağıtıcı kendisi olunca zaten girdiğinizde platinum satmadan çıkarmıyorlar sizi ama ben zeynebin ekibindenim deyince hemen ilgilenmeye başladılar falan sevindim yani. Güven Sanatta böyle birşey göremedim. 

Görüşmek Üzere! :)

4 yorum:

 1. Merhaba, iyi akşamlar.
  Size bir sorum olacak cevaplarsanız çok sevinirim.
  Platinum plaisir'i nasıl temizliyorsunuz ?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba,
   Plaisir çok da zor temizlenen bir kalem değil aslında ucunu çekip çıkarınca ince bir damakla birlikte geliyor. section kısmına mürekkep sıkışabiliyor bazen özellikle lacivert tonda mürekkepler çok yapıyor bunu. onu da yine suyun altında tutmak yada bir bardak ılık suya bir damla prill damlatarak gün aşırı bekletmek çoğu zaman işe yarıyor. Birde önerebileceğim, bebeklerin burnunu açmak için kullanılan sıkmalı aspiratörler var, onunla bir kaç kez hava üflerseniz çözüm olur bence.
   İyi Günler.

   Sil
 2. Çok teşekkür ederim:)
  Ayrica ben bu kalemin 0.5 yani M ucunu aldım ama çok kalin yazıyor diğer M uçlu kalemlerime gıre sizde de öyle mi ?
  İyi akşamlar.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba,
   Bendeki de 0,5 uçlu ama genelde Medium kullanmayı seviyorum yazım biraz büyük olduğu için.

   Sil