Merhaba Kalem Treni Takipçileri; Bu hafta, her yıl Şubat ayında organize edilen "Uluslararası Yazışma Ayı"ndan yani "Inter...

Haftalık #24 - Yaz Şu Kartı Raymond - InCoWriMo

Şubat 23, 2017 Teknofil 0 Comments

Merhaba Kalem Treni Takipçileri;

Bu hafta, her yıl Şubat ayında organize edilen "Uluslararası Yazışma Ayı"ndan yani "International Correspondence Writing Month" dan bahsedeceğim. Türkçesine bakınca daha sevimli geliyor. İngilizcesi gibi yaşlı ve ciddi değil :)


Ama öncesinde yine tebrik-teşekkür kartları ile ilgili bir film hakkında fikirlerimi sizlerle paylaşmak istiyorum. Netflix'in sevgililer günü zamanında yayınladığı Girlfriend's Day filmi. Başrolde Breaking Bad ve Better Call Saul'dan bildiğimiz Bob Odenkirk var. Konusu ise California Eyaletinin yeni ilan ettiği kız arkadaş günü için bir kartpostal yarışmasının açılması ve adamımız Ray'in kart yazarlığı işinden yeni kovulduğu günlerde yaşadığı olaylar.Filmi anlatmayacağım, kendiniz izlersiniz. Dünyanın en güzel filmi değil elbette. Zaten öyle birşey arıyorsanız burada bulamayacaksınız, burada dünyanın en iyisi olan hiç birşeyden bahsedilmedi şu ana kadar. Ben sadece, size dikkat ettiğim bir kaç sahneden söz edeceğim.


Adamımız Ray, eşini baykuş karikatürleri çizen şişman birine kaptırıyor ve bir başka sahnede ise Gundy'nin yanına gittiğinde bu çerçeveyi soruyor. " Evet o gördüğün ilk kartpostal, Napolyon onu gönderdiği kişiye geçmiş olsun dileklerini iletmek için hazırlamış ama kadın iki gün sonra ölmüş" cevabını alıyor üstünde ölü bir baykuş olan kart, Raymond'ın ilişkisinin bu kartlar yüzünden öldüğünü gösteriyor aslında bize.


Tipi Karadenizlilere benzeyen iki kardeş. Birinin alnına nazi işareti kazınmış, sizi bayıltıp bir yere götürüyorlar. Ne düşünürdünüz? Bu artık pekte ırkçı olmayan tiplemeler, gidişatın hem başlangıcını hemde sonunu değiştiriyorlar. "Kimse Kimseden Üstün Değildir."


Raymond, kovulmak üzereyken tamda bunu gösteriyordu. "Kız kartı açar 10 tane onluğu kapar" dediğinde pek romantik olmayan fikir benim kafama yatmıştı. Ama ne yazık ki bu onu kovulmaktan kurtaramadı, Filmin son sahnesinde o kartın gerçekten işe yaradığını görmek beni mutlu etti. :)

Gelelim InCoWriMo konusuna. Detaylı bilgiyi ve kart yazabileceğiniz kişilerin adreslerini buraya tıklayarak resmi sitesinde bulabilirsiniz. Ben bu ay biraz geç kaldığım için katılamadım, yine de blogta yer almasını istedim. Şunu söylemeliyim ki sürekli mektuplaşıp birbirimize kart gönderdiğimiz kişiler var çok uzaktan değil yine bu blogun takipçileri bunu yapanlar.

 Eğer sizde benden kart almak ya da benimle mektup arkadaşı olmak isterseniz çekinmeden bana yazışma adresinizi mail atabilirsiniz. Hepinize yazıyor olacağım. 😘


Buraya kadar okuduysanız bir bilmeceyi hakkettiniz demek :) Jill'in evindeki tabloya kabaca 4 tane daire çizilmiş ve bunda subliminal bir anlam olabileceğini düşünüyorum. Sanki ilk ve son daireden akan boyalar POOR kelimesini oluşturmuş gibi ama bir diğer yandan POOP da olabilir yada DOOR da olabilir. Sizce ne yazıyor yoksa sadece daireler mi var?

 Yorumlarınızı bekliyorum, görüşmek üzere.

0 Yorum: