Merhaba Sevgili KalemTreni Okuyucuları; Bugün sürpriz bir inceleme ile karşınızdayım. Yine farklı kökenden varlıkları buluşturacağız bu yaz...

Carand'Ache Infinite Grey, Scrikss 33 ve Lionardo Da Vinci Sketchbook İncelemesi

Aralık 17, 2017 Teknofil 8 Comments

Merhaba Sevgili KalemTreni Okuyucuları;
Bugün sürpriz bir inceleme ile karşınızdayım. Yine farklı kökenden varlıkları buluşturacağız bu yazıda.

İlk önce defterden başlayayım istiyorum. Çünkü, siz başlığı yanlış yazdığımı düşünüp hafiften uyuz olmuş bir şekilde okumaya devam etmeyin diye size görsellerle kanıtlamam lazım. Bu defteri geçen hafta yaptığım kısa, İstanbul seyahatimde Güven Sanat Kırtasiye'den 4,5 ₺ gibi bir rakama aldım. 


Gördüğünüz üzere tipi dışarıdan bakıldığında gayet güzel bir defter, hele ki bu fiyata. Sadece Çin malı ve ismi de o yüzden Lionardo :) Sketchbook olmasından dolayı sayfaları biraz kalın o yüzden umudumu yükseltiyor. Kara kalem çalışmalarında kullanılmaya fazlasıyla uygun tabii ama biz onun derdinde değiliz maalesef. Buraya kadar tek sıkıntı sadece yüzeyinin biraz pürüzlü olması


Gelelim Mürekkebimize! Aşırı havalı bir şişesi var bunda hem fikir olalım. Chromatics serisini böyle değerli bir maden parçası şeklinde yapmışlar. Tam vitrine koymalık. Üstelik bu mürekkep uzun süredir bende, size hiç göstermeye fırsatım olmadı şu ana kadar :( -Bu vakit boyunca çoğunu kullandım zaten- Işığın yansımasından yeşilimsi bir ton görüyorsanız yanılmadınız. Suya tutulduğunda da koyu yeşil bir renk veriyor kendisi.

İsveç markası olan Caran d'Ache, ismini fransız bir şairin lakabından almış bu "karandash" ismi de Rusça da kalem demekmiş. Etimolojisine bakarsak o kelime de Kıpçak Türkçesinden Rusçaya geçmiş. Yani "as bayrakları as!" gibi bi' durum olsa da biz konumuza geri dönelim :)


 Beyaz kağıda yazdığınızda tam bir kurşun kalem rengi ortaya çıkıyor. Birde kuru cinsli bir mürekkep ki attığınız imzaya, "Kaç yaşına gelmişsin kurşun kalemle imza atılmayacağını bilmiyor musun?" şeklinde tepkiler alabilirsiniz. Sakin olunuz ve ısrar ederlerse silgi verip denemelerini bekleyiniz 😄

Kalemimizi çoğunuz tanıyorsunuzdur. Bir Türk markası olan Scrikss'in, Peak'ten sonraki en ekonomik dolma kalemi. Bende bunun kaligrafi seti vardı ama nereye koyduğumu hatırlamıyorum o yüzden sadece (M)edium ucuyla lanse edeceğim size. Uluslararası standart kartuş ve dönüştürücü ile çalışan herhangi bir kapanma mekanizması olmayan parlak plastikten mamȗl kalemimiz biraz kuru yazmakla birlikte anlatılacak pek bir özelliği bulunmamaktadır. Öyleyse test sonuçlarına bakalım!


Bu kombin ile hiç de fena durmamış. Ama dediğim gibi bu kuru kalem ve kuru mürekkep kombinasyonu. Yine de M ucu rahatlıkla taşıyabilmiş. Ama ıslak mürekkeplere kalın uçlara katlanamayacağını düşünüyorum. Burada tercih yine size ve kullanımınıza bağlı. Fiyat/Performans oranı benim gözümde yüksek olan bir defter olduğunu söyleyebilirim.

Buraya kadar okuduysanız yorumlara yeşil peri ya da turuncu tebeşir yazın 💖

Bir sonraki yazıda görüşmek üzere, 
Hoşçakalın :) 

8 yorum:

 1. Kimse yazmamış sanırım. "yeşil peri". :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet, en azından bir kişi de olsa yazının tamamının okunduğunu görmek güzel :)

   Sil
 2. ben de turuncu tebeşir yazayım, 33 ün bu kadar kuru olduğunu bilmiyordum, atlama sorunu kuru yazmasından kaynaklanabilir mi? selamlar :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba, geç cevaplamış oluyorum ama.. Atlama sorununun birden fazla sebebi olabiliyor. kalem ve mürekkep kombinasyonunun aşırı kuru olması da bunlardan biri sayılabilir. Teşekkürler yorumunuz için :))

   Sil
 3. merak etmeyin kalem mürekkep ve defter blogların severek okuyoruz iyiki varsınız

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Cok sevindim bu yoruma! :) İyi ki kalem mürekkep dostları var <3 Sevgilerimle..

   Sil
 4. Bende varım blogları severek okuyan :)
  turuncu tebeşir

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim. yaz döneminde daha sik paylasim yapacağım :)

   Sil